You are here

Clubs and Teams 2017-2018

 

Clubs                                                                         Sponsors

Abbotsford Sr. School Clothing                                Stephen Dowedoff 

Aboriginal Leadership                                               Georgia Wiebe

Art/Anxiety                                                                 Ken Lachelt & Jenn Hampton

CAS - Creativity, Activity, Service                              Loreen Craig

Chinese Club                                                               Stephen Dowedoff

Convocation                                                               Admin Team

Debate Club                                                               Shelly Maximitch-Johnston

Diwali                                                                        

Engineering / Maker Club                                       Derek Dirom

Fitness Club                                                               Dustin Shapansky

Grad Clothing                                                            Loreen Craig

Green Team                                                              James Morrisonn

GSA (Gender & Sexuality Alliance)                         Bonnie McKenzie

Kai Lee Reading Club                                               Nicola Harrop

Kiwanis Key Club                                                     Kristyn Krause 

LGBTQ / SOGI                                                          Bonnie McKenzie

Photography Club\                                                  Richard Whitman

Textile Club                                                              Rebecca Johnson

WE Club                                                                  

Writing Club                                                            Nicola Harrop

Yearbook                                                                 Kirsten Janzen

Yoga                                                                         Sonny Binar

 

 Teams

Jr. Boys Basketball                                                 Malcolm Campbell

Sr. Girls Basketball                                                 Prentice Lenz

Sr. Boys Football                                                    Jay Fujimura & Elmore Abraham

Jr. Boys Football                                                     Jay Fujimura and Dustin Shapansky

Cross Country                                                        Prentice Lenz

Soccer - Girls & Boys                                             Dean Fetterly

Sr. Girls Volleyball                                                  Paul Peters and Tom Grell

Jr. Girls Volleyball                                                  Daniellie Arnott and Nikita Griffioen